داکتاپمجله سلامت و پزشکیاهمیت تعامل پزشک و برخی بیماران در سفرهای پزشک
داکتاپ
نویسنده:
داکتاپ
لایک کردن
اشتراک گذاری
اهمیت تعامل پزشک و برخی بیماران در سفرهای پزشک

سال‌ها پیش یکی از سایت های خبری مطالبی دال بر کمبود پزشک در تعطیلات نوروز یا در اصل نبود پزشک اشاره کرد، البته ماجرا کمی پیچیده تر بود فرض کنید این موضوع برای شهر تهران که 30% از متخصصین در آن متمرکز هستند صدق می کرد و 70% از دیگر پزشکان متخصص در تمام استان ها پراکنده اند که این خود جای بحث دارد و در این بین کلان شهرها به غیر از تهران را نیز نباید نادیده گرفت. این خبر بسیار سرو صدا کرد چرا که یک شهروند برای سرماخوردگی فرزند خود با در بسته چندین کلینیک و درمانگاه خصوصی مواجه شده بود و فقط در بخش اورژانس بیمارستانی یک رزیدنت را یافته بود. 

این یک واقعیت است که پزشکان نیز مانند دیگر اقشار جامعه به تفریح بپردازند اما متاسفانه واقعیت تلخ دیگری نیز وجود دارد که بیماری و مشکلات جسمانی مردم در تعطیلات هم دست از سرشان بر نمی ‌دارد و بیمار در تعطیلات و سفرهای پزشک به یک راه حل نیاز خواهد داشت.

 

مشکلات بیمار در تعطیلات

آیا بیمار در تعطیلات معالجه را ترک کند؟ حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی در روزهای خاصی مانند آخر هفته ها و یا تعطیلات مناسبتی مانند اعیاد مختلف به ویژه عید نوروز که نسبتا طولانی‌تر است، اگر مشکلی برای سلامتی کسی پیش بیاید با خود می گوید در حال حاضر تعطیلات است و متخصصین هم نیستند؛ در نتیجه اگر قابل تحمل باشد به بعد از تعطیلات موکول می کند یا به اجبار به پزشکان اورژانس مراجعه خواهد کرد. البته که در تخصص پزشک اورژانس شکی نیست اما برخی موارد به پزشک همیشگی بیمار نیاز دارند که شرایط  بیمار را بخوبی میداند و ارتباط بیمار با پزشک خود حس امنیت و آرامش بیشتری در او ایجاد می کند.

انتخاب پزشک جدید در شرایط دشوار

اینکه بیمار به پزشک دیگری جز پزشک معالج خود رجوع کند فقط برای دردهای عمومی کارساز است اما اگر یک اتفاق خاص مانند شکستن دندان جلویی یا دردهایی عمیقرخ داده  باشد، شاید نیاز به مشورت پزشک مورد اعتماد بیمار باشد. فرض کنید کسی در سیزده روز تعطیلات نوروز برای دندان درد مشکل حادی داشته باشد و هیچ کاری جز خوردن مسکن نداشته باشید. یا سردرد حاد بیمار در این ایام باز گردد و هزاران مشکل و بیماری دیگر... در این صورت عقل حکم می کند در صورت امکان با پزشک معالج خود تماس بگیرد. اما نه پزشک میتواند شماره شخصی خود را به بیمار دهد و نه در این شرایط تلفن های مطب پزشک پاسخ گو هستند. آیا تنها راه این است که بیمار به پزشک دیگری رجوع کند تا بتواند به خوبی مشکل شما را تشخیص داده و سپس مداوا را شروع کند؟این فرایند چندان ساده و محتمل نیست.

راه حل بیمار در تعطیلات 

 اکنون بیایید از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم، فرض کنید امکان ارتباط با پزشک خود حتی در تعطیلات یا از آن فراتر در سفرهای خارجی هم وجود داشته باشد و پزشک بتواند در مواردی که صلاح می داند با بیمارش در تماس باشد. بی آنکه تماس تلفنی مدام مزاحم تعطیلات او شود. هنگامی که مشکلی برای بیمار پیش بیاید به پزشک معالج خود خبر می دهد و ایشان در اولین فرصتی که برایشان مقدور باشد در صورت لزوم راه حل مناسبی را ارائه می دهند برای مثال نسخه ای موقت برای بیمار تجویز می کنند جهت تسکین درد و یا بیمار را به پزشک همکار مورد اعتماد خویش ارجاع می دهند و ضمنا بیمار از زمان بازگشایی مطب مطلع خواهد شد و با خاطری آسوده در زمان مناسب درمان خواهد شد و نگرانی بسیار کمتری بابت سلامتی و همچنین مداوا خواهد داشت.

بیمار چگونه با پزشک حتی در سفر نیز تعامل داشته باشد؟ بیمار در تعطیلات و سفرهای پزشک باید یک راه فوق العاده مطمئن و کم هزینه را برای خود بیابد تا با پزشک خود ارتباط بگیرد. در اینجا داکتاپ پیشنهاد طلایی به پزشکان می دهد تا نه تنها اسباب راحتی بیماران را مهیا کند بلکه راهی بسیار ساده پیش روی پزشکان قرار می دهد تا بتوانند بیماران وفادار خود را حفظ کرده و مثل همیشه دلسوزانه آنها را یاری کنند.

پیشنهاد ویژه داکتاپ

داکتاپ با طراحی سایت پزشکی با امکانات ویژه و تکنولوژی روز همراه با ویژگی های  مختلف، که تمام حداقل ها مثل مدیریت مطب، داشتن صفحه مقالات، گالری تصاویر و حتی امکانات جدید و پویایی مانند مشاوره و نوبت دهی آنلاین لین مشکل را تاحدی حل کرده است. به علاوه امکان نصب وب اپلیکیشن را پیشنهاد می دهد تا پزشک همیشه در دسترس بیمار باشد و البته پزشکان نیز می توانند بدون نیاز به نیروی متخصص و صرف هزینه زیاد یک سایت بی نظیر داشته باشند.

تمام این موارد با پشتیبانی داکتاپ خیال پزشک و بیمار را راحت می کند و بیمار در تعطیلات و دیگر مواقعی که پزشک حضور فیزیکی ندارد با گرفتن مشاوره آنلاین به صلاح دید پزشک هر کاری که نیاز باشد را انجام خواهد داد.

 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه ها
اینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.